
Írók, költők nyomában-Tanulmányút Erdélybe, Erdély természeti, kulturális, nyelvi kincseinek, hagyományainak felfedezése, közösségépítés székelyekkel
A HAT-KP-1-2023/1-000103 Határtalanul!- Tanulmányút hetedikeseknek 2023. pályázat megírását és benyújtását a Szegedi Kossuth Lajos Általános Iskolában igazgatónőnk, Bartókné Gyöngyösi Andrea kezdeményezte és hagyta jóvá megvalósítását.
A pályázatírói feladatokat Dr. Soványné Balog Renáta tanárnő látta el. A hetedik évfolyam osztályfőnökei: Bondárné Tóth Villő és Hegedűs György. Gubikné Haraszti Katalin valamint Konkolyné Bárkányi Ibolya kísérőtanárként vettek részt a projekt megvalósításában.
A pályázat előkészítő szakaszában a szülők és az utazó diákok tájékoztatást kaptak az útitervről és a programokról. Szülői értekezlet keretén belül bemutattuk a helyszíneket, a Hajnalcsillag Panziót, vállalásainkat és kötelezettségeinket.
Az előkészítő órák keretében a diákok megismerkedtek a legfontosabb feladatokkal, amelyek az utazást megelőző hetekben vártak rájuk. Ismereteket szereztek Erdély történelmi és földrajzi hátteréről, valamint a székelyek hagyományairól magyar-, történelem-, földrajz- és énekórákon. Minden tanuló vállalt feladatot egy-egy helyszín, történelmi esemény, vagy irodalmi vonatkozású témában, melyet saját Határtalanul! füzetébe készített el.
2024. április 22-én reggel 7 órakor iskolánk 42 tanulója és 4 kísérő pedagógusa elindult, hogy felfedezze Erdély csodálatos természeti és kulturális kincseit.
Első állomásuk Arad volt, ahol megemlékeztek és koszorút helyeztek el az aradi vértanúk vesztőhelyénél található emlékmű előtt. Egy tanuló elszavalta Reményik Sándor: A szobor helyén című költeményét és fejet hajtottak a hősök emlékezete előtt. A következő állomás Déva vára volt. A várat gyalogtúra által közelítette meg a csoport. Történetéről és legendájáról, valamint balladai történetéről a várban, gyönyörű kilátás közepette halhatott a csoport. Ezután Gyulafehérvár vára és a Szent Mihály székesegyház látogatása következett, ahol megtekintették Hunyadi János és fia László sírját, de az első erdélyi fejedelem János Zsigmond és édesanyja Izabella királyné sírhelye előtt is fejet hajtottak. Az Erdélyi Fejedelemség központjának megtekintését követően Segesvár városa következett, ahol a vár előtti Petőfi Sándor szobornál megkoszorúzták a költő szobrát, majd egy rövid sétát követően a várnegyedben megtekintették a segesvári Óratornyot, amely az idő és rend szimbóluma volt a korábbi századokban. Erdély vadregényes tájain kanyarogva pillantható meg a Hajnalcsillag Panzió, ahol négy éjszakára megszállhatott a csoport. A vendéglátók székely népviseletben, kaláccsal várták a hosszú útról érkezett vándorokat.
Másnap már 7 órakor ébresztő volt, majd reggeli után a gyerekek elkészítették az egész napi hideg élelmüket. Mindenki saját igénye és ízlése szerint csomagolhatott. A második nap első állomása Szováta és a Medve- tó volt. A tó körüli tanösvények megtekintése közepette a csoport hallhatott Szováta történelméről, a tó kialakulásáról, miközben felfedezte a természeti érdekességeket, a fafaragásokat. A következő helyszín Parajd volt. A sóbányába buszokkal lehet lejutni, ami külön izgalmat jelentett. A bánya területének felderítését csoportosan tették meg a gyerekek. A felszínre visszatérve, a híres kürtőskalács fagyi és kürtőskalács megkóstolása sem maradhatott el. Az utazás következő állomása Korond volt, ahol a híres fazekasság történetéről és a mesterség szépségeiről egy tanulói előadás volt hallható. Korondon meglátogatta a csoport Ilyés Vészti Mihály fazekasmester műhelyét és lehetőség nyílt a korondi kerámiák vásárlására is. A napot az Erdély Mini Parkban és Orbán Balázs Emlékházának megtekintésével folytatták a kossuthosok. A parkban Erdély leghíresebb épületeinek makettjei láthatók, leírásokkal, interaktív játékokkal. Orbán Balázs Emlékházában pedig egy érdekes előadást hallgathattak végig a tanulók az író, néprajzi gyűjtő életéről és kalandos utazásairól. Ezután a székelykapusor által övezett úton látogatták meg Orbán Balázs sírját, ahol főhajtással tisztelegtek a kiemelkedő székely politikus és utazó emléke előtt. A nap Farkaslakán ért véget, ahol a csoport felkereste Tamási Áron szülőházát és elhelyezte az emlékezet koszorúját az író sírhelyénél.
A harmadik napon a reggeli teendőket követően Székelyszentkirályra indultak az utazók, ahol a helyi székelykapufaragó mestert és helyi gazdát Berze Lászlót látogatták meg. A mester és felesége elmesélte és megmutatta a kapufaragás részleteit, legfontosabb mozzanatait, a zsindelyezéstől, a motívumok elkészítéséig. Ezt követően betekintést nyertek az istállózó állattartás rejtelmeibe és igazi istállószagtól átitatva elindultak a székelyszentkirályi Szent István Általános Iskolába. Megtörtént a várva-várt találkozás a székely gyerekekkel és pedagógusaikkal. Először ők kedveskedtek egy rövid bemutatkozással, melyben elmesélték a környék településeiről a legfontosabb tudnivalókat. Ezt követően a mi tanulóink és pedagógusaink igyekeztek a magyarság összetartozását előadásukkal érzékeltetni. Átadásra kerültek a gyerekek ajándékai, melyeket technika órákon készítettek és minden család egy-egy magyar nyelvű, szépirodalmi kötettel lepte meg a székely diákokat, családokat. Egy közös iskolai barangolást és táncot követően az út Székelyudvarhely felé vezetett, ahol Orbán Balázs szobránál elhelyezték az emlékezet koszorúját és megismerkedtek a város történelmével.
A negyedik nap első állomása Gyergyószentmiklós volt, ahol a Tarisznyás Márton Múzeum kiállításait tekintette meg a csoport. Az időjárás nem volt túl kegyes a további programokhoz, de a varázslatos erdélyi természeti csodák felfedezését ez sem tudta megakadályozni. Gyönyörű hegyi utak vezettek a Gyilkos- tóhoz. A tó kialakulásának és a hozzá kapcsolódó legenda történetének felidézése után indulhatott a tó körüli túra. Vadregényes, sziklás erdei ösvények várták kis csapatunkat. A nap végén a Békás- szoros meredek hegyi szerpentinjein kanyargott a szegediek busza. A „pokol kapuján” gyalog sétáltak át a kirándulók.
Az utolsó reggelen, április 26-án a pakolást követően a csoport elénekelte a Föld dalának egy részletét, kapcsolódva az itthoni Fenntarthatósági témahét programjaihoz majd búcsút vettek vendéglátóinktól és elindultak Tordára. Az úton megpillanthatták a tordai hasadékot, miközben felidézték a történelem órán tanultakat és Szent László legendáját. A református parókián ismét nagy szeretettel köszöntötték az iskolásokat és egy rögtönzött előadás keretében a református lelkész elmesélte a hely történetét és kötödését a forradalom költőjéhez, Petőfi Sándorhoz. A hazafelé vezető hosszú úton Nagyvárad következett, a dualizmus korának egyik kulturális központja, ahol Ady Endre szobrát kereste fel és koszorúzta meg a csoport. Ezt követően Nagyszalonta felé vették az irányt, amely Tündérország utolsó állomása volt számukra. Megnézték a Csonkatornyot és felkeresték Arany János szülőházát, ahol elhelyezték a Szegedi Kossuth Lajos Általános Iskola nevében az emlékezet koszorúját.
Az egyhetes tanulmányi kirándulás pénteken este ért véget. Az érkezést és a kipakolást követően, mindenki azonnali élménybeszámolóba kezdett. Még egy kötelezettségvállalást kell teljesítenünk, június 12-én fogunk ellátogatni a Magyarság Házába. Az iskola diákságának a Nemzeti Összetartozás Napján számolunk be élményeinkről, a látottakról.
Reméljük, jövőre is találkozunk a Határtalanul! 2024-es program keretében Erdélyben.
Szeged, 2024. május 05.
Bondárné Tóth Villő
projektvezető
Bondárné Tóth Villő, Gubikné Haraszti Katalin, Hegedűs György, Konkolyné Bárkányi Ibolya
felelős tanárok