
HAT-KP-1/2022/1-000626
(H)Őseink nyomában- Tanulmányút a csodálatos Erdélyországba Erdély természeti, kulturális, nyelvi kincseinek felfedezése, közösségépítés székelyekkel
A HAT-KP-1/2022/1-000626 Határtalanul! -Tanulmányút hetedikeseknek 2022. pályázat megírását és benyújtását a SZTEJKI Kossuth Lajos Általános Iskolában tagintézmény-vezetőnk, Bartókné Gyöngyösi Andrea kezdeményezte és hagyta jóvá megvalósítását.
A pályázatírói, projektvezetői feladatokat Dr. Soványné Balog Renáta tanárnő kapta, míg a hetedik évfolyam osztályfőnökei: Dr. Gellén Balázsné és Sajtos Bettina kísérőtanárok voltak. Bondárné Tóth Villő tanárnő csoportvezetőként és kísérőtanárként vett részt a projekt megvalósításában.
Az előkészítő szakasz időtartama alatt az utazó diákok az autóbuszos utazás szabályaival, a toleráns és kooperatív viselkedés alapjaival, illetve Erdély történelmi és földrajzi hátterével ,valamint a székelyek hagyományaival ismerkedtek meg osztályfőnöki órákon. Minden tanuló vállalt feladatot egy-egy helyszín, történelmi esemény, vagy irodalmi vonatkozású témában, melyet saját Határtalanul! füzetébe készített el.
Néhány nappal az utazás előtt „Törpének lenni egy óriásoknak szánt világban” című érzékenyítő portréfilmet néztek meg a tanulók, amely Nyikó Anetta slammer különleges, elgondolkodtató életéről szól.
2023. április 17-én reggel 7 órakor iskolánk 35 tanulója és 3 kísérő pedagógusa elindult, hogy felfedezze Erdély csodálatos természeti és kulturális kincseit.
Első állomásuk Arad volt, ahol megemlékeztek és koszorút helyeztek el az aradi vértanúk emlékműve előtt. A következő állomás Déva vára volt. A vár történetéről rövid előadást hallhatott a csoport, a ballada történetével és a legendájával együtt. Ezután Vajdahunyad vára következett. A Hunyadi lakóvár megtekintését követően Segesvár városa következett, ahol a vár előtti Petőfi Sándor szobornál a kirándulók elszavalták a Nemzeti dalt és megkoszorúzták a költő szobrát. Erdély vadregényes tájain kanyarogva pillantható meg a Hajnalcsillag Panzió, ahol négy éjszakára megszállhatott a csoport. A vendéglátók székely népviseletben, kaláccsal várták a már hosszú úttól elcsigázott csapatot.
Másnap már 6 órakor ébresztő volt, majd reggeli után a gyerekek elkészítették az egész napi hideg élelmüket. Mindenki saját igénye és ízlése szerint csomagolhatott. A második nap első állomása Parajd volt. A sóbányába buszokkal lehet lejutni, ami külön izgalmat jelentett. A bánya területének felderítését csoportosan tették meg a gyerekek. A felszínre visszatérve, a híres kürtőskalács megkóstolása sem maradhatott el. Az utazás következő állomása Korond volt, ahol a híres fazekasság történetéről és a mesterség szépségeiről egy tanulói előadás volt hallható. Korondon meglátogatott a csoport egy fazekasműhelyt és lehetőség nyílt a korondi kerámiák vásárlására is. Farkaslakán Tamási Áron szülőházát kereshették fel, majd. a napot az Erdély Mini Parkban és Orbán Balázs Emlékházának megtekintésével zárták a kossuthosok. A parkban Erdély leghíresebb épületeinek makettjei láthatók, leírásokkal, interaktív játékokkal. Orbán Balázs Emlékházában pedig egy érdekes előadást hallgathattak végig a tanulók az író, néprajzi gyűjtő életéről és kalandos utazásairól. A napi programot Orbán Balázs sírjánál zárták, ahol főhajtással tisztelegtünk a kiemelkedő székely politikus és utazó emléke előtt.
A harmadik napon a reggeli teendőket követően a székelyszentkirályi Szent István Általános Iskolába látogathattak el diákjaink. Megtörtént a várva-várt találkozás a székely gyerekekkel és pedagógusaikkal. Először ők kedveskedtek műsorral, a helyi hagyományokat bemutatva. Ezt követően a mi tanulóink és pedagógusaink igyekeztek a magyarság összetartozását előadásukkal érzékeltetni. Átadásra kerültek a gyerekek ajándékai, melyeket technika órákon készítettek. A 7.a osztályból egy kislány személyes meglepetéssel is készült, minden erdélyi diáklány egy kézzel festett és varrt babát kapott. Egy közös iskolai barangolást és játékot követően az út Székelyudvarhely felé vezetett. Orbán Balázs szobránál elhelyezték az emlékezet koszorúját. Folytatva a programot Gyergyószentmiklós következett, ahol a város nevezetességeit tekinthették meg a gyerekek. A nap Erdély varázslatos természeti csodáival zárult. Magaslatokba jutva még igazi hó is látható Erdélyben ilyenkor. Előkerültek a sapkák és a vastagabb kabátok is. A Gyilkos- tó legendája még megindítóbb, mikor ott állhatsz a partján nézve a víztükör szürkészöld színét. Rövid útbaigazítást követően már a Békás- szoros meredek hegyi szerpentinjein kanyargott a szegediek 20 tonnás busza. A „pokol kapuján” gyalog sétáltak át a kirándulók.
A negyedik nap első állomása Csíkszereda volt. A város megtekintése délutánra maradt, mert a felújítások és átépítések miatt a tervezett útvonal módosításra került. A program Csíksomlyón folytatódott, ahol a Jézus- hágóján felkapaszkodva először a remetelakot tekintették meg, majd a zarándok helyet. Elénekelték a magyar és székely himnuszt. Ismét egy vadregényes hegyi út következett, az úticélunk Nyergestető volt. A csoport felkereste a csíki erdők legszebbikét, hol a hősök által vérrel áztatott hegytetőn a legzöldebb fenyők díszítik a nyerget. Iskolánk kopjafájánál Villő néni felolvasta Kányádi Sándor: Nyergestető című versét és együtt elénekelték a székely himnuszt. Ezt követően koszorút helyeztek el és megnézték a hősök emlékművét. Tovább folytatva a túrát Tündérországban a Szent Anna- tó felé indultak az utazók. Megálltak a zetelaki víztározónál, megismerve annak történetét. Csodálatos hegyi utazás vette kezdetét. A tóhoz a hegyi sétányon jutottak le, szerencsére medvék társasága nélkül. Apró cseppekben esett az eső és hosszú percekig gyönyörködhetett a csoport a festői tájban. A nap utolsó állomása a Mikó vár volt, melynek udvarán sétálva átismételték a hely történelméről korábban hallottakat.
Az utolsó reggelen, április 21-én a pakolást követően a csoport elköszönt szállásadótól és elindultak Tordára. A református parókián nagy szeretettel köszöntötték az iskolásokat, és egy rögtönzött előadás keretében a református lelkész elmesélte a hely történetét és kötödését a forradalom költőjéhez, Petőfi Sándorhoz. A hazafelé vezető hosszú úton Bánffyhunyad és Nagyvárad érintésével Nagyszalonta felé ért a csoport, amely Tündérország utolsó állomása volt számukra. Megnézték a Csonkatornyot és felkeresték Arany János szülőházát, ahol elhelyezték a SZTEJKI Kossuth Lajos Általános Iskola nevében az emlékezés koszorúját.
Megérkezéskor, mikor kinyílt az autóbusz ajtaja, a gyerekek csak annyit mondtak: „Annyira jó volt, hogy mehetünk is vissza!”
Reméljük jövőre is találkozunk a Határtalanul! 2023-as program keretében Erdélyben.
Szeged, 2023. 05.05.
Dr. Soványné Balog Renáta
projektvezető
Bondárné Tóth Villő, Dr. Gellén Balázsné, Sajtos Bettina
felelős tanárok






























































