HAT-KP-1-2024/1-000148

Barangolás Tündérországban- Tanulmányút hetedikeseknek, Erdély természeti, kulturális, történelmi kincseinek, hagyományainak felfedezése, közösségépítés székelyekkel
A HAT-KP-1-2024/1-000148 Határtalanul!- Tanulmányút hetedikeseknek 2024. évi pályázat megírását és benyújtását a Szegedi Kossuth Lajos Általános Iskola igazgatónője, Bartókné Gyöngyösi Andrea kezdeményezte és hagyta jóvá megvalósítását.
A pályázatírói, projektvezetői feladatokat Bondárné Tóth Villő tanárnő látta el. A projekt megvalósításában kísérőtanárként vettek részt: Bondárné Tóth Villő, Gubikné Haraszti Katalin, Kamarásné Elek Cecília és Konkolyné Bárkányi Ibolya tanárnők.
A pályázat előkészítő szakaszában a szülők és az utazó diákok tájékoztatást kaptak az útitervről és a programokról. Szülői értekezlet keretén belül bemutattuk a helyszíneket, a Hajnalcsillag Panziót, vállalásainkat és kötelezettségeinket.
Az előkészítő órák keretében a diákok megismerkedtek a legfontosabb feladatokkal, amelyek az utazást megelőző hetekben vártak rájuk. Ismereteket szereztek Erdély történelmi és földrajzi hátteréről, valamint a székelyek hagyományairól magyar-, történelem-, földrajz- és énekórákon. Minden tanuló vállalt feladatot egy-egy helyszín, történelmi esemény, vagy irodalmi vonatkozású témában, melyet saját Határtalanul! füzetébe készített el. Február 19-én ellátogattunk a Magyarság Házába, ahol érdekes és interaktív előadás keretében ismerhettük meg a határon túli és erdélyi magyarság történelmét.
2025. március 24-én reggel 7 órakor iskolánk 45 tanulója és 4 kísérő pedagógusa elindult, hogy felfedezze Erdély csodálatos természeti és kulturális kincseit.
Első állomásunk Arad volt, ahol megemlékeztünk és koszorút helyeztünk el az aradi vértanúk Szabadság szobra előtt. A következő állomás Déva vára volt. A várat gyalogtúrával közelítettük meg. Történetéről és legendájáról, valamint balladai történetéről a várban, gyönyörű kilátás közepette hallhatott a csoport. Ezután Gyulafehérvár vára és a Szent Mihály székesegyház látogatása következett, ahol megtekintettük Hunyadi János és fia László sírját, de az első erdélyi fejedelem János Zsigmond és édesanyja Izabella királyné sírhelye előtt is fejet hajtottunk. Az Erdélyi Fejedelemség központjának megtekintését követően Segesvár városa következett, ahol a vár előtti Petőfi Sándor szobornál megkoszorúztuk a költő szobrát. Erdély vadregényes tájain kanyarogva pillantható meg a Hajnalcsillag Panzió, ahol négy éjszakára töltöttünk el. A vendéglátók székely népviseletben, kaláccsal várták a hosszú útról érkezett vándorokat.
Másnap már 7 órakor ébresztő volt, majd reggeli után a gyerekek elkészítették az egész napi hideg élelmüket. Mindenki saját igénye és ízlése szerint csomagolhatott. A második nap kezdetén Székelyszentkirályra indultunk, ahol a székelyszentkirályi Szent István Általános Iskola aligazgatónője várta a csoportot. Rövid tájékoztatás után megismerhették a deszki diákok a település történetét és az itt élő emberek mindennapi szokásait. A háttérből kiszűrődő zajokból már arra következtethettünk, hogy nagyon izgatottan várnak minket. A kanyargó lépcsősorokon haladva érkeztünk meg a 7. osztályosok tantermébe. Először ők kedveskedtek egy rövid bemutatkozással, melyben elmesélték a környék településeiről a legfontosabb tudnivalókat. Ezt követően a mi tanulóink és pedagógusaink igyekeztek a magyarság összetartozását előadásukkal érzékeltetni. Átadásra kerültek a gyerekek ajándékai, melyeket technika órákon készítettek, kiegészítve egy- egy hagyományos magyar édességgel. Az együtt töltött órák után érzelmes éneklés és búcsút követően a helyi székelykapufaragó mestert és helyi gazdát Berze Lászlót látogattuk meg. A mester elmesélte és megmutatta a kapufaragás részleteit, legfontosabb mozzanatait, a zsindelyezéstől, a motívumok elkészítéséig. A csoport ezt követően betekintést nyert az istállózó állattartás rejtelmeibe.
Megköszönve a szíves fogadtatást elköszöntünk és tovább indultunk a Madarasi- Hargita felé. Csodálatos hegyi utakon kanyarogva érkeztünk meg a hegy lábához, ahol már terepjárók várták az izgatott utazókat, ugyanis a tanulók legnagyobb örömére „lehavazott”. A buszt hátrahagyva egy rendkívül izgalmas és életre szóló élményt nyújtó utazás vette kezdetét. A havas- jeges úton egyre közelebb került a menedékház, miközben a táj folyamatosan fehér ruhát öltött. Leszálltunk a járművekről és gyalogtúrával közelítettük meg a székelyek szent hegyét. Közben varázslatos mesebeli táj vett minket körül, itt- ott térdik, derékig érő hófehér takaróval. Közben repkedtek a hógolyók, készültek a „hóangyalok” vagy egyszerűen csak önfeledt gyermeki örömmel vetették bele diákjaink magukat a hótakaróba. A hegytető felhőbe burkolózott, mikor elértünk a kopjafákat. Megkoszorúztuk a turulmadár szobrot és megtekintettük a kopjafákat. A lefelé tartó gyalogtúra közben folytatódott az önfeledt játék a téli tájban, majd visszaültünk a hegyet meghódító autókra és vizesen, fáradtan, de nagyon boldogan tértünk vissza Tibódra, ahol forró fürdő melegítette átfagyott végtagjainkat.
A harmadik nap első állomása Gyergyószentmiklós volt, ahol a Tarisznyás Márton Múzeum kiállításait tekintette meg a csoport. Egy izgalmas ásvány- és képeslapkiállítást követően a helyi örmény közösségről és a Vákár családról hallhattunk érdekes előadást. A nap következő részében Erdély varázslatos természeti csodáit fedeztük fel. Utunk a Békás- szoroshoz vezetett, ahol gyalog, az út szélén sétálva csodálhattuk meg az égig érő sziklákat. Átkelve a Pokol- kapuján a patak mentén haladtunk végig. A szoros megtekintése után a Gyilkos-tónál túráztunk, amelyen még a téli jégpáncél feszült. Az üvegkilátóból mesebeli kilátás nyílt a tóra. Gyönyörű kettősség jellemezte a tájat. Az egyik arca még a téli, fagyos hónapokra emlékeztetett, a másik a már nyíló tavaszi virágok és békák pedig az ébredő természet hírnökei voltak. A túrát követően fáradtan, de élményekkel telve visszaszálltunk a buszra és elindultunk –ahogy a diákok mondták- „haza”, a Hajnalcsillag Panzióba.
A negyedik napon a reggeli teendőket követően Farkaslakára indult a csoport, ahol megkoszorúztuk Tamási Áron sírhelyét, majd felkerestük szülőházát. Programunk Korondon folytatódott, ahol Illyés Vészti Mihály fazekasmester várt bennünket. A tanulók megtekinthették a híres korondi kerámiák készítésének egyes fázisait. Külön érdekesség volt, hogy vendéglátónk barátságot ápolt Gyenes Kálmán szegedi fényképésszel, aki többször járt Korondon és képekben örökítette meg a bányászattól a kész kerámia elkészültéig a folyamatot. A bemutató után lehetőség volt korondi kerámiák vásárlására is. A következő helyszín Parajd volt. A sóbányába busszal mentünk le, ami külön érdekességet jelentett. A helyszín területének felderítését csoportosan tették meg a gyerekek. A felszínre visszatérve, a híres kürtőskalács megkóstolása sem maradhatott el. Ezt követően felkerestük Áprily Lajos emlékházát, ahol koszorút helyeztünk el. A nap utolsó állomása Szováta és a Medve- tó volt. A tó körüli tanösvények megtekintése közepette a csoport hallhatott Szováta történelméről, a tó kialakulásáról, miközben felfedezte a természeti érdekességeket és fafaragásokat.
Az utolsó reggelen, március 28-án a pakolást követően búcsút vettünk vendéglátóinktól és elindultunk Kolozsvárra. Az úton megpillanthattuk a tordai hasadékot, miközben felidéztük a történelem órán tanultakat és Szent László legendáját. Első állomásunkon, Kolozsváron megtekintettük a Szent Mihály templomot, ahol Böjte Csongor segédlelkész vezetett körbe bennünket. A magával ragadó előadás közben szegedi kötődésre is felfigyelhettek diákjaink, hiszen a kiskápolnában lévő feszültet „testvére” a szegedi Fogadalmi Templomban található. Majd felkerestük Mátyás király szülőházát és megkoszorúztuk emléktábláját. A hazafelé vezető hosszú úton Nagyvárad következett, a dualizmus korának egyik kulturális központja, ahol az Ady Endre Emlékmúzeumot látogattuk meg, Ady szobornál pedig elhelyeztük az emlékezet koszorúját. Tovább haladva Nagyszalonta felé vettük az irányt, amely Tündérország utolsó állomása volt számukra. Megnéztük a Csonkatornyot és megkoszorúztuk Arany János szobrát a főtéren a Szegedi Kossuth Lajos Általános Iskola nevében.
Az ötnapos tanulmányi kirándulás pénteken este ért véget. Az érkezést és a kipakolást követően, a diákok megírták az élménybeszámolókat. Az iskola diákságának a Nemzeti Összetartozás Napján számolunk be élményeinkről, a látottakról.
Reméljük, jövőre is találkozunk a Határtalanul! 2025-ös program keretében Erdélyben!
Szeged, 2025. március 30.
Bondárné Tóth Villőprojektvezető, kísérő pedagógus
Gubikné Haraszti Katalin, Kamarásné Elek Cecília, Konkolyné Bárkányi Ibolya kísérő pedagógusok