Iskolakert

Beszámoló

 2008-ig volt iskolakertje intézményünknek, a technika órák keretében művelték a tanulók a területet. 2009 óta ez a telephely már nem tartozik iskolánkhoz.  2010/2011 tanév óta ÖKOISKOLA vagyunk 2016 –ban kaptuk meg az örökös ÖKOISKOLA címet. A pályázathoz kapcsolódóan az udvaron próbálkoztunk egy kis gyógynövényes sarok kialakításával, sikertelenül. Az udvarunk kell a gyerekek mozgásához, hiszen 422 diák frissül ezen a területen a szünetekben. Az Országos Iskolakert-fejlesztési program Iskolakert Alapozó Alprogram 2019 pályázati lehetőség nyitotta meg az utat számunkra, hogy újra legyen iskolakertünk. I. Kezdő1 kategóriában nyújtottuk be pályázatunkat.

A Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola Kossuth Lajos Általános Iskolája iskola kertje az iskola melletti gyepes területen került kialakításra. A pályázat sikerességéről kapott hír után a szülők segítségével 90 bokorrózsa tövet ültettünk el a járda melletti területre. A rózsatöveket Godzsák Zoltánné Rózsahölgytől kaptuk, akinek kis unokája az első évfolyam tanulója. Köszönjük neki a sok segítséget, folyamatos támogatást. A rózsák sövényként határolják el a kertet az utcától. Ez nem véletlen hisz a Szőregi rózsatő Hungaricum. Ezzel is szeretnénk hozzájárulni a településrész rendezettségéhez és virágosításához.  A rózsák szépen hajtanak, az első piros virág kinyílt. A rendelkezésre álló területen 6 db 1,5 m x 5 m-es ágyást alakítottunk ki. EFOP-3.3.2-16-2016-00350. sz. Ismerjük meg!-Élményszerű tanulásprojekttámogatásaként beton zsaluköveket kaptunk ágyás szegélynek. A nyolcadikos fiúkkal kiástuk az ágyások keretét. Szülői támogatásként ragasztót kaptunk az ágyássarkok megfelelő rögzítéséhez. Az ágyásszegélyek beállítása szakértelmet igényel ezt a pedellus végzi. Mihelyt elkészült az első ágyás, felásták a hetedikes fiúk, közben kiszedték a tégladarabokat és a gyomokat a földből. Sipos István Vadászház, Erdei iskola támogatásaként egy nagy teherautó termőföldet kaptunk az ágyások feltöltéséhez. A csütörtöki ÖKO szakkörön a lányokkal beültettük eperrel az elkészült területet. Az eper sorok közé hagymát duggatunk. (Az eper ültetéséhez késő van, de megtapasztaljuk, hogy mi lesz az eredmény.) Végre sok eső esik, most látjuk csak, milyen jó, hogy meghagytuk a gyepet. Rá se tudnánk menni a talajra nélküle. Persze biztos hátránya is van, többet kell kapálni, gyomlálni. Az eső miatt nem haladt az ágyás szegélyek elhelyezése. A rózsatövek körül jól fejlődnek a gyomok már kétszer kitisztították a gyerekek technika órán. A gyomokat a felállított komposztálóba hordtuk. Mára kicsit felszáradt a talaj így sikerült lerakni az ágyás szegélyeket. Meglazítottuk az eper talaját, mert az esőtől betömörült. Egy ágyás köré nem jut szegélykő, ide egy apró rózsafajt ültetünk határolóként. Ez az ágyás lesz a rózsatermesztést mintázó terület most néhány vadrózsatő kerül bele. Ősszel tanuljuk a rózsaszemzést rajtuk. Levendulát is ültetünk ebbe az ágyásba.

2019. 04. 30-án érkeztek meg az eszközök és a magcsomag.  A jó minőségű, sokféle szerszámot használjuk. A dughagymák a talajban vannak a magok egy része is nem sokára a helyére kerül. Április elején járt nálunk Izolda és a biokertész tanácsadó, sok jó ötletet kaptunk. Őszre málnatöveket ültetünk az épülethez közeli oldalra. Mogyoró kerül a pihenőhely határára.  Az iskolakert az életünk része lett. A negyedikes ÖKO szakkörösöktől a nyolcadikosokig mindenki segített már az alakításában. A kert névadását és logótervezését a következő tanévre halasztjuk. Kerekes Pálné munkatársnőm, már tervezi, hogyan alakítja a technika tanmenetet és az órarendet, hogy a kertművelés ismét a része legyen. Őszre már a környezetismeret és természetismeret tantárgyak tanítása során is tudunk a kertben szemléltetni.

 A fenntarthatóságra nevelésre remek lehetőségeket nyújt a kert. A komposztálás, vegyszer mentesség, talajvédelem, ökológiai szemlélet, a tudatos vásárlás, a helyi termények. A tanulók többsége örömmel tevékenykedik. A képességfejlesztés, pályaorientáció, munkára nevelés hasznos és új színtere a kert. A rózsatermesztés hagyományának megőrzése is a célunk.

Nagyon pozitív, segítőkész a szülők hozzáállása a kert létrejöttéhez. A rózsaültetésre is sokan eljöttek, felajánlásokat kapunk, számíthatunk a szülőkre. Szinte pillanatok alatt kész lettünk az ültetéssel, hisz sok szorgos kéz ásta a gödröket, ültette, locsolta a töveket. A kollégák is támogatják, és fokozatosan beépül az életünkbe a kert.  Bízom benne, hogy ha kész lesz a pihenő része is, kedvelt helye lesz a közösségnek.

Gödöllőn és Debrecenben a képzési helyszíneken nagyon jó példákat láttam. Sok segítséget, remek ötleteket kaptam és tanultam. Jó érzés egy ilyen lelkes, természetszerető közösséghez tartozni.

A SOKSZÍNŰ ISKOLAKERT VÁNDORKIÁLLÍTÁS aulánk ékessége lehetett néhány napig így mindenki sok ismerethez juthatott az iskola kertekről. Köszönjük.

Terveink között szerepel még egy rózsafuttató kapu felállítása. Vetésforgó megvalósítása. Zsebkert mindenkinek. Raklap bútorokból egy pihenő, rész kialakítása. Kerttel kapcsolatos témanap, projekt hét tervezése, szervezése. Sok örömteli óra, amit gyerekek és felnőttek együtt töltünk a kertben.

2019. május 22.

Konkolyné Bárkányi Ibolya
kertvezető

Beszámoló

 Az Országos Iskolakert-fejlesztési program Iskolakert Alapozó Alprogram 2019 pályázati lehetőség nyitotta meg az utat számunkra, hogy újra legyen iskolakertünk. I. Kezdő1 kategóriában nyújtottuk be pályázatunkat.

A Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola Kossuth Lajos Általános Iskolája iskola kertje az iskola melletti gyepes területen került kialakításra. A pályázat sikerességéről kapott hír után a szülők segítségével 90 bokorrózsa tövet ültettünk el a járda melletti területre. Hat ágyást alakítottunk ki. A technika tantárgy része lett a kertművelés. A megvalósítást követően ősszel igen sok ízes paradicsomot szüreteltünk a bal kettes ágyás növényeiről. A földieper sok sarjhajtást hozott. Egyrészével kipótoltuk a hiányokat és elajándékoztuk a fölösleget. A burgonyát, hagymát is felszedtük, finom sütőtökünk is termett. Betakarítás után az ágyásokat előkészítettük a következő vetésre. December 3.-án virágnaptárat telepítettünk a Csemete Egyesület szakembereivel. A megporzást végző rovarok kertünkbe csalogatása a cél. Fűszerek, gyógynövények termését, elszáradt részeit eltávolítottuk.  Az elfagyott paradicsomokat és más növényi részek a komposztálóra kerültek.  Januárban a jó időt kihasználva a helyi Gazdabolttól kapott hidegtűrő borsót (Rajnai törpe) vettettünk. Búza is került a földbe. A kalászok már nagyon szépek. A borsót az idén sajnos nem a gyerekek szüretelték le. A márciusi vírus helyzet miatt a pedellus segítségével tartjuk szinten a kertet. Rózsametszés, gyomlálás, kapálás, öntözés szükség szerint. Karalábét, uborkát palántázott. Szemzésre alkalmas rózsát is elültette a mi rózsás jótevőnk Godzsák Zoltánné. Paradicsomot is palántáztunk. Azt reméljük, őszre újra a gyerekek szüretelik majd a termést. A rózsasövényünk virágpompája keretezi kertünket.

2020. május 29.

Konkolyné Bárkányi Ibolya
kertvezető

Ilyen volt… ilyen lett…

Scroll to Top