Iskolai szociális segítő

Ki az iskolai szociális segítő (vagy más szóval: iskolai szociális munkás)?

A gyermekek/tanulók szociális jólétét, egészséges fizikai, értelmi és érzelmi fejlődését akadá- lyozó problémák korai és helyben történő kezelése, visszaszorítása, veszélyeztetettségének megelőzése érdekében 2018. szeptember 1-től Magyarországon is kötelezővé tették az óvodai és iskolai szociális segítők jelenlétét a köznevelési intézményekben. A feladatellátás jogszabályi alapját, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény nyújtja. Az óvodai és iskolai szociális segítő a család- és gyermekjóléti központ munkatársa, de helyileg iskolákban, óvodákban tevékenykedik. Felsőfokú szociális végzett- séggel rendelkezik, és azért van az oktatási intézményekben, hogy a gyerekeknek jobb legyen.

Milyen problémával lehet az iskolai szociális segítőhöz fordulni?

Kifejezetten az iskolához köthető problémák esetén pl. szorongás, tanulási nehézségek, konfliktusok, beilleszkedési és magatartási nehézségek, korcsoportból való kirekesztés, testi-lelki bántalmazás, pályaválasztás, továbbtanulás. Gyermeket közvetve/közvetlenül érintő, életüket befolyásoló családon belüli problémák esetén pl. szülő-gyermek vagy szülők közötti konfliktus, családi veszteség, válás (és ezzel összefüggő jogi, kapcsolattartási problémák), anyagi nehézségek.

Mit csinál és hogyan tud segíteni az iskolai szociális segítő?

Gyermekek számára: egyéni tanácsadást vagy segítő beszélgetést nyújt, csoportos, közösségi és prevenciós programokat szervez és tart. Szülők számára: tanácsadást biztosít, információt nyújt elérhető szolgáltatásokról, segítséget ad ügyintézésben, szolgáltatásokhoz közvetít (szociális, pedagógiai, pszichés, jogi, egészségügyi) – a probléma jellegétől függően. Szükség szerint részt vesz a szülő és a pedagógus közötti megbeszélésen, szülői értekezleten, szülői munkaközösség munkájában.

Hogyan lehet a kapcsolatot felvenni vele?

Az óvodai, iskolai szociális segítőt a gyermekek és a szülők önként és térítésmentesen kereshetik, ha tanácsot szeretnének kérni problémájuk megoldásához vagy információra van szükségük.

Az Ön iskolájának óvodai és iskolai szociális segítője: Laukó Gábor
Email címe: lauko.gabor@csgyjk.ritek.hu
Telefon: +36 20 507 4138
Személyes ügyfélfogadást biztosít az iskola épületében a szülők és gyermekek számára, melynek időpontja és helye a 2021/2022 tanévben: Hétfő 14.00 – 16.00 DÖK terem (első emeleten jobbra, folyosó végén a 112. tanterem mellett)

Az óvodai és iskolai szociális segítőt a jogszabályban és a szakmai etikai kódexben foglaltaknak megfelelően titoktartási kötelezettség terheli a gyermekkel és családjával kapcsolatos minden olyan tényt, adatot, információt illetően, amelyről a velük való kapcsolattartás során szerzett tudomást. A tudomására jutott adatokat az érvényes adatvédelmi, titoktartási szabályoknak, előírásoknak megfelelően kezeli. A Gyvt. szerinti adatkezelések, így ezt a tevékenységet érintő adatkezelések is a GDPR hatálya alá tartoznak.

Scroll to Top